Namen projekta »Razvoj storitev vseživljenjske karierne orientacije in nadaljnja krepitev Nacionalne koordinacijske točke za vseživljenjsko karierno orientacijo (NKT VKO)« je zagotavljanje sistemske podpore razvoju in celostnemu urejanju področja karierne orientacije v Sloveniji.
Glavne naloge
- Podpora Nacionalni strokovni skupini za vseživljenjsko karierno orientacijo, ki koordinira politiko VKO med različnimi ministrstvi in drugimi institucijami ter skrbi za vključitev karierne orientacije v zakonske akte.
- Razvoj prosto dostopnih pripomočkov in orodij VKO za izvajalce in uporabnike storitev VKO.
- Usposabljanje izvajalcev karierne orientacije, predvsem izvedba Modularnega usposabljanja kariernih svetovalcev (MUKS) v obsegu 160 ur (trenutno se ne izvaja).
- Vzpostavitev celostnega sistema zagotavljanja in preverjanja standardov kakovosti na področju VKO v Sloveniji.
Nacionalna koordinacijska točka VKO deluje že od leta 2011 in je bila vzpostavljena v okviru istoimenskega projekta (in po preteku tudi nadaljevana v okviru novega), sofinanciranega iz Evropskega socialnega sklada, izvajanega na Zavodu RS za zaposlovanje s tesnim sodelovanjem drugih institucij in partnerjev, ki delujejo na področju VKO.
Projekt NKT VKO traja od 13. 6. 2016 do 31. 10. 2022.
Dosedanji projekti
NKT VKO (2010–2015)
Projekt »Nacionalna koordinacijska točka«
Osrednja naloga projekta NKT VKO je bila podpora dejavnosti vseživljenjske karierne orientacije, ki je pomembna za posameznike in družbo. V skladu z ugotovitvami Strokovnih podlag za izgradnjo sistemskega pristopa k VKO ter prepoznani potrebi po celostnem in integriranem pristopu k ureditvi karierne orientacije v Sloveniji, je bila okviru projekta vzpostavljena Nacionalna koordinacijska točka VKO. Projekt je v procesu vzpostavitve in delovanja tesno sodeloval z medresorsko Strokovno skupino za VKO ter drugimi partnerji iz relevantnih področij delovanja.
PREBERI VEČ
VKO BO (2011–2015)
Projekt »Razvoj in promocija storitev ter pripomočkov za vseživljenjsko karierno orientacijo brezposelnih in drugih iskalcev zaposlitve«
Projekt, katerega osrednji namen je bila zagotovitev, krepitev in promocija aktivnosti vseživljenjske karierne orientacije (VKO) za brezposelne, druge iskalce zaposlitve in neaktivne ter spodbujanje posameznikov za aktiven pristop k reševanju lastne brezposelnosti.
Poleg razvoja in nadgradnje storitev ter pripomočkov VKO za brezposelne in druge iskalce zaposlitve, smo v okviru projekta posebno pozornost namenili razvoju programov za neaktivne, spodbudi njihove reaktivacije na trg dela ter krepitvi mreže izvajalcev, ki v okviru razvitih programov izvajajo prilagojene storitve VKO za to ciljno skupino.
PREBERI VEČ
Sodelujoče institucije in partnerji
Evropski socialni sklad
Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike cilja Naložbe za rast in delovna mesta za programsko obdobje 2014–2020
- 8. prednostne osi: Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile;
- 8.1. prednostne naložbe: Dostop do delovnih mest za iskalce zaposlitve in neaktivne osebe, vključno z dolgotrajno brezposelnimi in osebami, ki so oddaljene od trga dela, tudi prek lokalnih pobud za zaposlovanje in spodbujanje mobilnosti delavcev;
- 8.1.2. specifičnega cilja: Učinkovitejša vseživljenjska karierna orientacija.