Člani Nacionalne strokovne skupine za vseživljenjsko karierno orientacijo v obdobju 2020 – 2025

Ema Perme, predsednica
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Pedagoginja in sociologinja s 30 letnim poklicnim delom. Na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport je zaposlena od 2010, njeno področje dela je predvsem izobraževanje odraslih (andragogika), bila je vodja Sektorja za izobraževanje odraslih, vodi različne razvojne projekte na državni in mednarodni ravni. Že šestič je predstavnica države pri Evropski komisiji v delovni skupini za izobraževanje. Njeno delo je tesno povezano z mednarodnim sodelovanjem in usklajevanjem usmeritev stroke ter priporočil za urejanje politike izobraževanja odraslih. Sodeluje pa tudi pri drugih tematikah urejanja sistema izobraževanja v Sloveniji. Delala je tudi v mednarodnem prostoru: Črni gori, Makedoniji, na Norveškem, Hrvaškem, z manjšimi projekti pa tudi na Portugalskem in Nizozemskem.
Njeni zadnji vidni projekti na Ministrstvu:
- nacionalna koordinatorica Strategije spretnosti v sodelovanju s OECDjem (2015–2018; 1. faza: Ocena spretnosti za Slovenijo; 2. faza Upravljanje izobraževanja odraslih v Sloveniji);
- vodja nacionalne skupine mednarodnega Projekta GOAL (Guidance and Orientation for Adult Learners) – Svetovanje odraslim v izobraževanju (eksperiment politike – Erasmus+ KA3: 20215–2018) v sodelovanju šestih držav;
- nacionalna koordinacija priprave (2019–2021) Resolucije o nacionalnem programu izobraževanja odraslih (ReNPIO) za obdobje 2021–2030.
Njeno delo je s področjem vseživljenjske karierne orientacije povezano že s samim začetkom strokovne poti, v 90. letih je izvajala več delavnic za različne ciljne skupine odraslih, predvsem brezposelnih (Odkrivanje poklicnega cilja, Poti do zaposlitve, Kako se predstaviti delodajalcu), po letu 2000 pa je izvajala program Skladov dela v Podravju in sodelovala v različnih aktivnostih za mlade, ki načrtujejo svojo poklicno pot (delavnice, karierni sejmi ipd.).
Razvijala in izvajala je dejavnost Središč za samostojno učenje (SSU) v Sloveniji, kjer je delovala kot vodja in svetovalka ter načrtovala računalniško spremljanje dejavnosti za mrežo SSU v Sloveniji. V bogatem predavateljskem opusu v programih za učitelje, predavatelje in druge strokovnjake na področju izobraževanja odraslih naj izpostavimo le: svetovano delo v izobraževanju odraslih, programe opismenjevanja, učne tehnike in metode učenja, aktivne metode v izobraževanju odraslih. Je avtorica in soavtorica različnih priročnikov, znanstvenih prispevkov in drugih del ter objav s področja izobraževanja odraslih za razvoj strokovnih delavcev, sistema in svetovalnega dela na področju učenja.
Od leta 2021 vodi Nacionalno strokovno skupino za vseživljenjsko karierno orientacijo in je predstavnica stroke za Slovenijo pri CEDEFOPu, mreži CareersNet, kjer je tudi članica Posvetovalne skupine (Advisory Group).

Alicia-Leonor Sauli-Miklavčič
Skupnost višjih strokovnih šol RS

Barbara Kunčič Krapež
Center RS za poklicno izobraževanje
Področje dela: razvoj poklicnih standardov ter razvoj sistema NPK z vrednotenjem neformalnega in priložnostnega učenja.

mag. Barbara Leder
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS, Sektor za koordinacijo kohezijske politike
Zaposlena je na Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije.
Od leta 2008 sodeluje pri pripravi strokovnih podlag in sami izvedbi projektov Evropskega socialnega sklada, namen katerih je spodbujati vlaganje v človeške vire za večjo zaposljivost, konkurenčnost, prenos znanja in povezovanje izobraževalnega sistema s potrebami trga dela. Pred tem je delovala tudi na projektih čezmejnega sodelovanja, predvsem s področja turizma.
Ima znanstveni magisterij s področja ekonomije in poslovnih ved, smer inovacijski management.

dr. Brigita Rupar
Zavod RS za šolstvo
Pedagoška svetovalka za svetovalne delavce. Odgovorna urednica revije Šolsko svetovalno delo. Pri nastanku Programskih smernic za svetovalno delo (1999) je sodelovala kot konzulentka za poklicno orientacijo. Od leta 2007 do 2013 je bila nacionalna predstavnica v Evropski mreži za vseživljenjsko karierno orientacijo (ELGPN). Od leta 2009 je članica Nacionalne strokovne skupine za VKO. Doktorica edukacijskih ved in avtorica več strokovnih in znanstvenih člankov iz področja profesionalnega razvoja pedagoških delavcev, uvajanja sprememb v šolstvo in supervizije.

Gorazd Jenko
Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko

mag. Julija Pirnat
Zavod RS za zaposlovanje, Razvoj storitev VKO in nadaljnja krepitev nacionalne koordinacijske točke za VKO
Je vodja projekta Razvoj storitev vseživljenjske karierne orientacije in krepitev Nacionalne koordinacijske točke za VKO. Sodeluje pri razvoju VKO in s tem prispeva k večji usposobljenosti institucij, ki delujejo na tem področju, kar povečuje dostopnost storitev za posameznike, razvoju pripomočkov s področja VKO, izobraževanju kariernih svetovalcev in zagotavlja administrativno in strokovno podporo NSS VKO.

Maja Dizdarević
Univerza v Ljubljani, namestnica
Pomočnica glavnega tajnika Univerze v Ljubljani za razvoj storitev za študente in alumne. Vpeta je v razvoj in izvajanje dejavnosti karierne orientacije, obštudijske dejavnosti in razvoj klubov alumnov. Od samega začetka je tudi sodelovala pri vzpostavitvi Kariernih centrov Univerze v Ljubljani, katere tudi vodi od leta 2010, podpirajo pa dejavnosti na 23 fakultetah in 3 akademijah Univerze v Ljubljani.

Maruša Goršak
Društvo za karierno orientacijo

dr. Miha Lovšin
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Sektor za razvoj kadrov v šolstvu
Področje dela: karierni razvoj strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju. Ima doktorat iz edukacijskih ved (naslov doktorske disertacije: “Karierna odločitev mladih v socialnem in kulturnem kontekstu”). Je tudi avtor številnih strokovnih in znanstvenih prispevkov iz področja kariere. Na tem področju pa deluje tudi kot predavatelj na delavnicah in seminarjih.

mag. Petra Fras
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Direktorat za internacionalizacijo, podjetništvo in tehnologijo
V okviru Sektorja za podjetništvo od leta 2001 pokriva področje poklicnega in strokovnega izobraževanja ter od leta 2017 ponovno uvedbo vajeništva. Sodeluje pri pripravi strokovnih podlag in izvedbi omenjenih projektov. Sodeluje s pristojnimi zbornicami (GZS, OZS) pri zaznavi problemov izvajanja ukrepov, vključenim deležnikom predlaga zakonodajne rešitve.
Ima znanstveni magisterij s področja ekonomije in poslovnih ved, smer management in organizacija.

Romana Blažun
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Direktorat za trg dela in zaposlovanje, Sektor za vseživljenjsko učenje
Področje dela: oblikovanje vsebinskih predlogov, sodelovanje pri razvoju in pripravi ter spremljanje izvajanja projektov/programov, sofinanciranih s pomočjo Evropskega socialnega sklada na področju trga dela, vseživljenjskega učenja in karierne orientacije za različne ciljne skupine uporabnikov (posameznike, podjetja, druge organizacije na trgu dela, ipd.).

Staša Bučar Markič
Zavod RS za zaposlovanje, Razvoj storitev VKO in nadaljnja krepitev nacionalne koordinacijske točke za VKO
Je psihologinja, ki je praktične izkušnje s kariernim svetovanjem pridobila na OŠ Polje in Zavodu RS za zaposlovanje ter drugih projektih. Dela na projektu Razvoj storitev VKO in nadaljnja krepitev Nacionalne koordinacijske točke za vseživljenjsko karierno orientacijo, kjer se razvijajo pripomočki in orodja, izvajajo izobraževanja za karierne svetovalce in zagotavlja pomoč Nacionalni strokovni skupini za VKO.
V letu 2006 je bila članica slovenskega Nacionalnega foruma za VKO, od 2009 pa je članica NSS VKO.

mag. Tanja Vilič Klenovšek
Andragoški center RS
Na Andragoškem centru Slovenije (ACS) je zaposlena na delovnem mestu področni podsekretar in je vodja Središča za svetovanje in vrednotenje znanja odraslih. Ukvarja se z razvojem svetovalne dejavnosti v izobraževanju odraslih (IO), razvojem in presojo kakovosti svetovalne dejavnosti v IO, usposabljanjem svetovalcev v IO in sistemski vidiki IO.
V strokovni skupini za vseživljenjsko karierno orientacijo (VKO) je kot predstavnica ACS članica od leta 2014. Pred dvajsetimi leti je zaorala ledino neobdelanega področja in skupaj s sodelavci in ob podpori Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v prakso vpeljala omrežje regionalnih središč za informiranje in svetovanje v izobraževanju odraslih v Sloveniji – središč ISIO.

dr. Tatjana Ažman
Šola za ravnatelje
Je višja predavateljica, ki se ukvarja z vodenjem ljudi v organizaciji, kariernim in profesionalnim razvoj vodstvenih in strokovnih delavcev, vseživljenjsko karierno orientacijo, vodenjem sprememb in izboljšav, coaching svetovanjem, kompetenco učenja učenja, usposabljanji za vlogo razrednika, vodi programe in projekte ter je aktivna na znanstveno raziskovalnem področju (SICRIS: 32789). Sodeluje z vzgojno-izobraževalnimi zavodi s starši in z okoljem.
E-mail: vko@ess.gov.si