Portal e-VKO je spletna aplikacija, ki vsebuje več elektronskih kariernih vprašalnikov. Namenjena je šolskim svetovalnim delavcem in drugim kariernim svetovalcem, ki se ukvarjajo z dijaki ali učenci in njihovimi starši pri izbiri izobraževalnih poti in kariernih ciljev ter želijo svetovalne dejavnosti nadgraditi z učinkovitimi digitalnimi pripomočki.
Kaj portal e-VKO nudi?
- 2 elektronska vprašalnika o kariernem odločanju za srednješolce: Vprašalnik stilov odločanja za srednješolce (VSO– SŠ) in Vprašalnik o težavah pri kariernem odločanju za srednješolce (VTKO– SŠ). Dostop za testirance je možen preko dodelitve s strani svetovalnega delavca. Več o teh dveh vprašalnikih lahko izveste v enem od prispevkov o delu portala za srednješolce.
- 3 elektronske vprašalnike iz Kompleta za karierno odločanje v osnovni šoli: Vprašalnik o težavah pri kariernem odločanju za osnovnošolce (VTKO-OŠ), Vprašalnik vključenosti staršev v karierno odločanje otrok (VVS – dve različici, ena za učence in druga za starše). Dostop za testirance je možen preko dodelitve s strani svetovalnega delavca. Več o delu portala za osnovnošolce.
- 1 Vprašalnik pripravljenosti na podjetništvo, ki je prosto dostopen – ne zahteva registracije oziroma dodeljevanja s strani svetovalca, na voljo pa je tukaj >> e-vko.si/pnp. Več o Vprašalniku pripravljenosti na podjetništvo.
Zakaj je smiselno uporabiti portal e-VKO in vsebujoče vprašalnike?
Da smo pri svetovanju bolj učinkoviti, da lahko bolje načrtujemo delo preko leta in spremljamo napredek učencev oziroma dijakov.
Vprašalnike o težavah pri kariernem odločanju (bodisi za osnovnošolce bodisi za srednješolce) lahko uporabimo:
- Kot presejalni instrument (za skrining) – vprašalniki pokažejo stopnjo izraženosti težav učencev ali dijakov pri specifičnih in širših kategorijah težav in kot taki usmerjajo k posameznim oblikam pomoči glede na njihovo izraženost. Svetovalni delavec lahko uporabi ta instrument pri vseh učencih ali dijakih, ko se prične bolj intenzivno delo na področju aktivnosti karierne orientacije v zvezi z izbiro poklica ter nadaljevanjem izobraževanja. Svetovalec lahko stopnjuje svoje delo z učenci ali dijaki v skladu z rezultati in glede na to, kaj predstavlja največje probleme.
- Za diagnosticiranje težav posameznika – služi kot izhodišče za individualno svetovanje učencu ali dijaku glede na izraženost njegovih težav, pri čemer se svetovalec z učencem ali dijakom podrobneje pogovori o večjih težavah.
- Za ocenjevanje težav pri določeni skupini učencev ali dijakov – služi kot izhodišče za ocenjevanje težav, ki se pogosto pojavljajo pri določeni skupini (npr. pri fantih oz. dekletih, pri manjšinskih skupinah ipd.). Če npr. svetovalec sistematično dela z učenci ali dijaki vsaj zadnji dve leti šolanja, potem lahko vsako leto preveri, ali so se težave zmanjšale ali ne.
Vprašalnik stilov odločanja za srednješolce je koristno uporabiti za:
- ugotavljanje prevladujočega stila odločanja: izogibanja odločanju, samozavestnega odločanja, paničnega odločanja in impulzivnega odločanja. Vprašalnik pokaže običajen vzorec odzivanja posameznika, ko se spoprijema s situacijo, v kateri se mora odločiti, oziroma način, s katerim pristopa k samemu procesu odločanja. Pri tem je samozavestno odločanje učinkovit stil odločanja, ostali trije stili pa so manj učinkoviti.
- ko svetovalec (s)pozna dijakov stil, lahko svetovalno delo povsem prilagodi potrebam posameznika: pri dijakih z manj učinkovitimi stili odločanja izpelje proces kariernega svetovanja drugače kot pri tistih, ki imajo bolj učinkovite stile. Na primer, pri dijaku z izrazitim stilom izogibanja odločanju je potrebno pričeti z intenzivnim kariernim svetovanjem bolj zgodaj (npr. že konec drugega ali na začetku 3. letnika) in ga voditi bolj strukturirano. To lahko pomeni, da je koristno narediti skupaj z dijakom konkreten načrt dela s podrobno opredeljeno časovno dinamiko, ga spremljati in bolj intenzivno spodbujati pri izvedbi zastavljenih oz. dogovorjenih nalog.
Vprašalnik pripravljenosti na podjetništvo uporabimo za:
- ugotavljanje sposobnosti in lastnosti, ki so ključne za razvoj uspešnega podjetnika. Nekatere med njimi so prirojene, nekaterih pa se je potrebno naučiti in jih razvijati. Ko se svetovalec sreča z mladostnikom, ki razmišlja o podjetniški karieri, mu lahko glede na rezultate vprašalnika nudi določeno podporo in koristne usmeritve za naprej.
Kako portal e-VKO deluje?
Razdeljen je na dva dela:
na administrativni del za svetovalce, ki omogoča:
- dodeljevanje enega ali več vprašalnikov testirancem;
- pošiljanje povabil k reševanju vprašalnikov posamezniku ali skupini oseb na njihove elektronske naslove direktno iz dela aplikacije;
- avtomatsko vrednotenje vprašalnikov in avtomatsko kreiranje poročil o rezultatih z grafičnimi ter tekstovnimi interpretacijami;
- pregledovanje, razvrščanje in urejanje testirancev posamezno ali po skupinah;
- spremljanje stanja rešenih vprašalnikov bodisi preko »hitrega pregleda« bodisi preko izvoza podatkov o rezultatih testiranj v Excel.
ter na uporabniški del za testirance, ki jim omogoča:
- samostojno in enostavno reševanje vprašalnikov prek spleta ter
- ogled in pošiljanje poročila o rezultatih na poljuben elektronski naslov.
Kako lahko pričnem z uporabo portala in vprašalnikov?
Uporaba portala in vprašalnikov je brezplačna in ni pogojena s točno določeno smerjo izobrazbe. Dostop se svetovalnim delavcem odobri na podlagi poslane izpolnjene pristopne izjave. Svetovalec ob pristopu zagotovi strinjanje z določbami splošnih pogojev poslovanja, jamči za etično rabo portala v skladu s strokovnimi Etičnimi smernicami IAEVG in za pridobitev pisnih soglasij staršev / zakonitih zastopnikov za uporabo osebnih podatkov na portalu e-VKO. Ob odobrenem dostopu do portala vsak svetovalec prejme tudi pripadajoče priročnike za vprašalnike v e-obliki za ter uporabniška navodila za rabo portala.
Portal e-VKO in vsebujoči vprašalniki so bili razviti pod okriljem projekta »Razvoj storitev VKO in nadaljnja krepitev NKT za VKO«, ki se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.