Ključne ugotovitve raziskave “Career guidance policy and practice in the pandemic” in poudarki v razmislek
CEDEFOP je pred kratkim objavil poročilo, ki je rezultat skupnega raziskovalnega projekta ICCDPP, OECD, UNESCO, ILO, EC, CEDEFOP in ETF. Poročilo zajema spremembe v politiki, sistemih in praksah karierne orientacije, ki izhajajo iz pandemije Covid-19, zaznali pa so jih v 93 državah po vsem svetu, med koncem junija in začetkom avgusta 2020.
Raziskava kaže, da so bili sistemi karierne orientacije v tem času v več državah deležni določene pozornosti politik in povečanega financiranja, kar jim je omogočilo prilagoditev s pretežno fizičnih na pretežno spletne storitve ter enostavnejši oddaljen dostop do storitev. Povečalo se je sodelovanje med izvajalci karierne orientacije in drugimi strokovnjaki. Povečalo se je tudi povpraševanje po storitvah karierne orientacije, predvsem po informacijah o trgu dela, pomoči pri iskanju dela, priložnostih za izboljšanje veščin in nadaljnjem izobraževanju. Te storitve so potrebovali zlasti mladi, brezposelni in tisti delavci, katerih zaposlitev je najbolj ogrožena. Glede na negotovost, ki jo ustvarja pandemija, so anketiranci izpostavili potrebo tudi po individualiziranih storitvah, ki zajemajo: karierno svetovanje, coaching, mentorstvo in psihosocialno podporo. A težave z dostopom do teh storitev obstajajo, zlasti za osebe s posebnimi potrebami, migrante in begunce. Tem skupinam je pandemija dodatno otežila dostop do storitev.
Poudarki v razmislek za politiko in ključna področja razvoja za nacionalne sisteme:
- Reforma karierne orientacije: Pandemijo lahko dojemamo kot priložnost za reformo sistemov karierne orientacije. Bolj kot običajno je potrebna pozornost politike ter temeljit razmislek o storitvah karierne orientacije s perspektive nacionalnega sistema.
- Zagotavljanje dostopnosti in dosegljivosti: Dostop do digitalnih storitev se mora zagotoviti vsem skupinam in posameznikom. Storitve, ki so na voljo na daljavo, je potrebno razširiti tudi na individualizirano podporo za najbolj ranljive skupine.
- Učinkovita podpora mladini: Mladi se soočajo z zelo turbolentnim trgom dela. Za hiter odziv morajo imeti šole in svetovalni delavci na voljo podporo v smislu virov, orodij in metodologij.
- Pridobivanje novih veščin, prekvalifikacije in prilagajanje spremembam: Večjo pozornost je treba nameniti karierni orientaciji kot podpori odraslim pri prekvalifikaciji in nadaljnjemu učenju oziroma pridobivanju novih veščin.
- Sodelovanje z mednarodnimi in donatorskimi organizacijami: Prepoznati je potrebno strateško vlogo mednarodnih in donatorskih organizacij pri podpori nacionalne politike in razvoju sistemov za nudenje storitev karierne orientacije.
Vir: International Centre for Career Development and Public Policy (ICCDPP)
Celotno poročilo z rezultati raziskave si lahko ogledate TUKAJ.
